Recenzja spektaklu „Origami” według Jarosława Sparażyńskiego

Origami to sztuka składania „czegoś z niczego”. Na początku jest pusta niczym tabula rasa, nic nie znacząca kartka, by w końcu w wyniku ludzkiego, często skomplikowanego działania zmienić się w znaczący piękny kształt. Złożenie tych kształtów wymaga zdobycia wiedzy i doświadczenie. To tak, jak z ludzkim życiem – jesteśmy „niezapisaną tablicą”, i dopiero żyjąc, doświadczając świata, ludzi, zmagając się z nimi budujemy siebie, wyzwalamy się z przeróżnych uwikłań i toksycznych relacji – stajemy się wolni. By w końcu pofrunąć jak ptak, swobodnie realizować marzenia.
Taki w największej ogólności jest sens spektaklu Konińskiego Teatru Tańca zatytułowanego „Origami”. Jednakże ta opowieść jest nieco bardziej skomplikowana, bo dużo w niej emocji, emocji każdego pojedynczego człowieka, każdej KOBIETY! Bo jest to spektakl przede wszystkim o sytuacji kobiet w świecie – choć coraz bardziej otwartym, to jednak wciąż patriarchalnym.
Na początku jest ciemność. I z tej scenicznej ciemności rodzi się człowiek – dziecko. Z początku nieporadne, ledwo stojące na nogach. A wokół tylko nierozpoznany jeszcze ciemny świat. Dziecko rośnie. W świecie żyją ludzie, szarzy, anonimowi, często nieprzyjaźni. Pojawiają się kobiece postacie w białych powłóczystych sukniach. Niewinne, czyste, ale odważne, chcące być w tym świecie nie tylko przedmiotem, aktywne. Być może kobiety, które widzimy na scenie to niedawne dzieci z wcześniejszej części spektaklu? Później następuje kilka etiud – opowieści o zmaganiu się z przeciwnościami świata, o relacjach z drugim człowiekiem (mężczyzną?). Czasami na scenie widzimy tylko jedną postać w białej szacie, czasami dwie, czasami jest ich więcej. Ale zawsze występują w relacji z drugim człowiekiem (mężczyzną?). One są zawsze konkretnymi, żywymi osobami, z jasnymi twarzami wyrażającymi emocje. „Oni” są zawsze szarzy, jakby niezidentyfikowani. W tym zmaganiu się z „onym” jest dramatyczna walka, czasami ucieczka, często przemoc. Jednakże każda scen kończy się wyzwoleniem kobiety, uspokojeniem. I tu pośród szarości świata i niewinnej kobiecej bieli pojawia się kolor – kolor kształtu origami. Kobieta składa kolorowe marzenia. Dopiero teraz kiedy jest wolna świat nabiera kolorów. To kobieta sprawia, że świat staje się kolorowy i harmonijny.
Te kolorowe kształty ptaków na końcu spektaklu wzlecą w powietrze i utworzą tęczę. Czy to tęcza, która objawiła się Noemu w Biblii po potopie, tęcza symbolizująca nowy lepszy świat? Czy to może tęcza mówiąca o równości ludzi bez względu na to jakimi są?
Kobieta wyzwolona również daje życie. Na świecie wciąż rodzą się dzieci. Te dzieci z początku spektaklu znowu pojawiają się w końcowych sekwencjach. Świat trwa, istnieje, w dodatku piękniejszy, bez przemocy (?). Świecie – nie bój się kobiet, one tworzą piękno.

Fot. Bartosz Furmaniak

„Origami”

Koniński Teatr Tańca, miasto Konin, MDK Konin oraz CKiS Konin serdecznie zapraszają wszystkich na spektakle „Origami” w choreorafi Anny Akabali!

Już 8 listopada, na scenie CKiS DK Oskard, artyści KTT zaprezentują swoją najnowszą produkcje.
Jeden dzień, dwa spektakle.
9:00 i 11:00
DARMOWE bilety można odbierać w kasie Oskardu!
Szczególnie zapraszamy wszystkie szkoły z Konina i okolic! Spektakl skierowany jest do uczniów klas 5-8 oraz klas starszych. Przyjdźcie całą klasą do teatru!

„Origami” realizowane jest poprzez dofinansowanie ze środków budżetu miasta Konina.
Zapraszamy!

„Plumas Y Rieles” – „Kultura jako symbol równości”

W dniach 8-16.10.2022 roku założycielki i tancerki Konińskiego teatru Tańca miały przyjemność uczestniczyć w 3 Międzynarodowym Festiwalu „Plumas Y Rieles” – „Kultura jako symbol równości” w Meksyku.
W festiwalu wzięli udział artyści z czterech krajów: Kolumbii, Boliwii, Peru i Polski.
Festiwal miał na celu przybliżenie i ułatwienie dostępu do kultury oraz sztuki miejscowej społeczności. Prezentacja programów odbyła się w obrębie trzech stanów: Tlaxcala, Puebla i Tabasco.
Udział tancerek KTT w festiwalu był możliwy dzięki uprzejmości Studio Tańca Rytmix Konin – Rytmix Dance Studio , który wytańczył zaproszenie na owy festiwal podczas World Dance Cup organizacji WORLD ASSOCIATION OF PERFORMING ARTS i zaprosił KTT gościnnie do współudziału w tej niesamowitej przygodzie.

Fotorelacja „Sztetl”

18 września 2022 roku w konińskiej Synagodze artyści Konińskiego Teatru Tańca zaprezentowali spektakl „Sztetl” w choreografii Katarzyny Łapaj-Strzykowskiej.

Ruch, światła, muzyka, emocje tancerzy i czytane fragmenty książki w połączeniu z osobliwym obliczem Synagogi sprawiły, że wieczór ten był magiczny, niezapomniany i pełen wzruszeń.

Dziękujemy Młodzieżowemu Domu Kultury w Koninie oraz Konin. Tu płynie energia za wsparcie!

Dziękujemy bardzo również naszej publiczności za przybycie. Nie ma piękniejszej nagrody dla naszych artystów niż szczere i niewymuszone owacje na stojąco.❕My działamy właśnie dla Was.

Do zobaczenia!
Koniński Teatr Tańca

Fot. Bartosz Furmaniak – Czarny Lisek films

Fotorelacja z premiery „Origami”

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa Bartosza Furmaniaka – Czarny Lisek films z premiery Spektaklu „Origami” chor. Anna Akabalı.
Premiera odbyła się 3.09.2022 na scenie Centrum Kultury i Sztuki w Koninie DK Oskard.

Ogromne podziękowania dla:
– Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie,
– Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz
– Prezydenta Miasta Konina.

Spektakl dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Fot. Bartosz Furmaniak – Czarny Lisek films

Nowy spektakl „Origami”

NOWA PREMIERA KONIŃSKIEGO TEATRU TAŃCA

„Origami”
choreografia: Anna Akabalı
3 września 2022
godz. 18:30
scena CKiS DK Oskard
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Oskardu

Spektakl „Origami” to ruchowa kreacja zagadnienia egzystencji, zrywania z przekonaniami. To także opowieść o konsekwencji działań prowadzących do założonych efektów. Prosta aluzja do życia, niepozbawiona jednak skomplikowanych etapów, poskładana niczym papierowa figura w artystyczną kompozycję.
Zazwyczaj to, co myślimy o sobie ma swoje źródło w dzieciństwie. Nasze kompleksy to często efekt przyswojonych opinii, stereotypów i poglądów, które później konfrontujemy z tym, co widzimy w lustrze… i nagle chcemy czegoś dowieść- że zasługujemy na akceptację, miłość, uwagę, wysłuchanie…


Wyrastamy i funkcjonujemy w określonych kodach kulturowych, które determinują nasze zachowania. Owe kody wpisują nas w społecznie akceptowane wzorce. Jeśli przekonania te nam służą, warto je pielęgnować. Natomiast jeśli są dla nas krzywdzące może warto je poddać refleksji i przeformułować ?

Choreografia: Anna Akabalı
Muzyka: Kajetan Pilarski
Tańczą / Współtworzą: Koniński Teatr Tańca w składzie: Katarzyna Łapaj-Strzykowska, Agnieszka Łapaj-Lewandowska, Kinga Furmaniak-Pogodska, Weronika Skórzewska, Nina Jóźwiak, Natalia Poprawska, Maria Chrysostomou
Grafika: Bartosz Furmaniak
Realizacja światła: Rafał EMILKA Piotrowski
Koordynator projektu: Marta Duszyńska

Na wydarzenia zaprasza Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Prezydent Miasta Konina.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

„Otwórz okno na kulturę ”, czyli Festiwal Teatrów KONIN 2022

9.07.2022 w ramach tego wspaniałego wydarzenia koninianie mogli zobaczyć aż 5 spektakli. W koninie zaprezentowali się artyści z Hiszpanii, Afryki, Krakowa, Warszawy oraz z Konina!
Koniński Teatr Tańca, na zaproszenie miasta, miał zaszczyt zaprezentować fragment spektaklu „dowód bardzo osobisty” chor. Katarzyna Łapaj. Odbyło się to w nietuzinkowej przestrzeni miejskiej, na boisku do koszykówki, na osiedlu Chorzeń.

Z całego serce dziękujemy Wszystkim przybyłym za tak liczną obecność i pozytywny odbiór! Dziękujemy że możemy liczyć na Waszą obecność, Waszą uwagę i Wasze oklaski.

Dziękujemy również organizatorom Konin. Tu płynie energia oraz Koniński Dom Kultury KDK Konin za przygotowanie przestrzeni, opiekę i miła atmosferę.

Do zobaczenia wkrótce.

Fot. P. Omelchenko

Zachęcamy również do poniższej lektury:
1. lm.pl
2. PRZEGLĄD KONIŃSKI

„Otwórz okno na kulturę”

W najbliższą sobotę (9.07) o godz. 19:00 Koniński Teatr Tańca zaprezentuje spektakl „dowód bardzo osobisty” w ramach Festiwalu Teatrów „Otwórz okno na kulturę”, którego organizatorem jest Konin. Tu płynie energia.

Serdecznie zapraszamy Państwa na os. Chorzeń (plac przy boisku ul. Makowa)!

„dowód bardzo osobisty” tym razem w wyjątkowej, niespotykanej scenerii, oko w oko z publicznością i jak zwykle w towarzystwie muzyki na żywo.

WSTĘP WOLNY

Zapraszamy!

link do wydarzenia: KLIK