Serdecznie zaprszamy 4.06.2023 do Pawilonu w Poznaniu na masterclass oraz prezentacje fragmentu spektaklu „Origami” chor. Anna Akabali.
Tegoroczny masterclass poprowadzą Maria Chrysostomou oraz Kinga Furmaniak. Będzie to warsztat z repertuaru, podczas którego Maria oraz Kinga – nauczą duetu ze spektaklu „Origami”.
Duet bazuje na nieskomplikowanych partnerowaniach i stałym przepływie ruchowym pomiędzy partnerami. Będziecie mieli również okazję zobaczyć duet w późniejszej prezentacji zespołu!
11 maja 2023 artyści Konińskiego Teatru Tańca zaprezentowali spektakl „dowód bardzo osobisty” na zaproszenie organizatora – Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie – podczas Konferencji „Fundusz na rzecz sprawiedliwej transformacji motorem napędowym rozwoju Wielkopolski Wschodniej”.
Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy współtworzyć to wydarzenie i że nasz spektakl spotkał się z niesamowicie ciepłym przyjęciem!
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca, Koniński Teatr Tańca zaprezentował 25.04.2023 roku, na scenie Centrum Kultury i Sztuki „Usłane Balonami” w choreografii Kingi Furmaniak-Pogodskiej.
Spektakl został włączony do tegorocznej akcji tańczMY, której patronem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie i pozytywny odbiór! Cieszymy się że Międzynarodowy Dzień Tańca mogliśmy świętować w takim towarzystwie!
Artystki Konińskiego Teatru Tańca ponownie będą prezentować swoją twórczość w Meksyku na Festival Internacional Plumas y Rieles!
Rok temu ta wspaniała przygoda zaowocowała w przyjaźnie pielęgnowane do dzisiaj, a teraz są tego efekty . Miesiąc temu artystki dostały oficjalne zaproszenie na 4 edycje Festiwalu Plumas y Rieles.
Tym razem będziemy podbijać Amerykę w składzie: Kasia, Kinga, Aga, Nina, Wera i Maria
Trzymajcie za Nas kciuki. Nie możemy się doczekać!
12.03.2023 r. Koniński Teatr Tańca miał ogromną przyjemność zaprezentować spektakl „Sztetl” w choreografii Katarzyny Łapaj-Strzykowskiej na scenie Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Było magicznie, wzruszająco i nostalgicznie. Do wszystkich przybyłych i wspierających konińską kulturę, kierujemy ogromne podziękowania. Doceniamy, że jesteście z nami i bardzo Wam dziękujemy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.
Autorem tych wspaniałych ujęć jest Bartosz Furmaniak – Czarny lisek films
Serdecznie zapraszamy na spektakl „Sztetl” chor. Katarzyna Łapaj-Strzykowska, który tym razem zostanie zagrany na scenie Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, w ramach wydarzenia Konin Miasto Kobiet.
Kiedy – 12 marca 2023 O której – 17:00 Gdzie – sala widowiskowa CKiS DK OSKARD
Origami to sztuka składania „czegoś z niczego”. Na początku jest pusta niczym tabula rasa, nic nie znacząca kartka, by w końcu w wyniku ludzkiego, często skomplikowanego działania zmienić się w znaczący piękny kształt. Złożenie tych kształtów wymaga zdobycia wiedzy i doświadczenie. To tak, jak z ludzkim życiem – jesteśmy „niezapisaną tablicą”, i dopiero żyjąc, doświadczając świata, ludzi, zmagając się z nimi budujemy siebie, wyzwalamy się z przeróżnych uwikłań i toksycznych relacji – stajemy się wolni. By w końcu pofrunąć jak ptak, swobodnie realizować marzenia. Taki w największej ogólności jest sens spektaklu Konińskiego Teatru Tańca zatytułowanego „Origami”. Jednakże ta opowieść jest nieco bardziej skomplikowana, bo dużo w niej emocji, emocji każdego pojedynczego człowieka, każdej KOBIETY! Bo jest to spektakl przede wszystkim o sytuacji kobiet w świecie – choć coraz bardziej otwartym, to jednak wciąż patriarchalnym. Na początku jest ciemność. I z tej scenicznej ciemności rodzi się człowiek – dziecko. Z początku nieporadne, ledwo stojące na nogach. A wokół tylko nierozpoznany jeszcze ciemny świat. Dziecko rośnie. W świecie żyją ludzie, szarzy, anonimowi, często nieprzyjaźni. Pojawiają się kobiece postacie w białych powłóczystych sukniach. Niewinne, czyste, ale odważne, chcące być w tym świecie nie tylko przedmiotem, aktywne. Być może kobiety, które widzimy na scenie to niedawne dzieci z wcześniejszej części spektaklu? Później następuje kilka etiud – opowieści o zmaganiu się z przeciwnościami świata, o relacjach z drugim człowiekiem (mężczyzną?). Czasami na scenie widzimy tylko jedną postać w białej szacie, czasami dwie, czasami jest ich więcej. Ale zawsze występują w relacji z drugim człowiekiem (mężczyzną?). One są zawsze konkretnymi, żywymi osobami, z jasnymi twarzami wyrażającymi emocje. „Oni” są zawsze szarzy, jakby niezidentyfikowani. W tym zmaganiu się z „onym” jest dramatyczna walka, czasami ucieczka, często przemoc. Jednakże każda scen kończy się wyzwoleniem kobiety, uspokojeniem. I tu pośród szarości świata i niewinnej kobiecej bieli pojawia się kolor – kolor kształtu origami. Kobieta składa kolorowe marzenia. Dopiero teraz kiedy jest wolna świat nabiera kolorów. To kobieta sprawia, że świat staje się kolorowy i harmonijny. Te kolorowe kształty ptaków na końcu spektaklu wzlecą w powietrze i utworzą tęczę. Czy to tęcza, która objawiła się Noemu w Biblii po potopie, tęcza symbolizująca nowy lepszy świat? Czy to może tęcza mówiąca o równości ludzi bez względu na to jakimi są? Kobieta wyzwolona również daje życie. Na świecie wciąż rodzą się dzieci. Te dzieci z początku spektaklu znowu pojawiają się w końcowych sekwencjach. Świat trwa, istnieje, w dodatku piękniejszy, bez przemocy (?). Świecie – nie bój się kobiet, one tworzą piękno.
Koniński Teatr Tańca, miasto Konin, MDK Konin oraz CKiS Konin serdecznie zapraszają wszystkich na spektakle „Origami” w choreorafi Anny Akabali!
Już 8 listopada, na scenie CKiS DK Oskard, artyści KTT zaprezentują swoją najnowszą produkcje. Jeden dzień, dwa spektakle. 9:00 i 11:00 DARMOWE bilety można odbierać w kasie Oskardu! Szczególnie zapraszamy wszystkie szkoły z Konina i okolic! Spektakl skierowany jest do uczniów klas 5-8 oraz klas starszych. Przyjdźcie całą klasą do teatru!
„Origami” realizowane jest poprzez dofinansowanie ze środków budżetu miasta Konina. Zapraszamy!