Anna Akabalı

Choreografka, pedagożka, tancerka.

Edukację rozpoczęła w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu. Studiowała na Frankfurt University of Music and Performing Arts w Niemczech. Tytuł magistra sztuki zdobyła na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

W latach 2008–2010 była związana ze Śląskim Teatrem Tańca w Bytomiu. Brała udział we wszystkich przedstawieniach z repertuaru, występując m.in. w Hong Kongu, Islandii, Egipcie. W okresie 2011–2018 solistka oraz pedagog w Ankara State Opera and Ballet w Ankarze (Turcja). Dla zespołu stworzyła dwie choreografie – YanlışlarınSuçu (2014) i Dziadek do orzechów (2015).

W latach 2018–2019 wykładowca akademicki w PERA – School of Performing Arts – Girne American University na północnym Cyprze. Od roku 2020 wykładowca na Uniwersytetcie Hacettepe – Państwowym Konserwatorium w Ankarze (Turcja).

Laureatka otwartego konkursu Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy (2020) przy wsparciu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca jako część koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. W 2018 roku odbyła się premiera spektaklu HER HIStory, stworzonego dla Opery Wrocławskiej we współpracy z Baletem Semperoper w Dreźnie (Niemcy). Solo Sitting premierę miało w Meksyku na 1st International Dance Award for Mature Soloists, FIDCDMX (2018) oraz zostało zaprezentowane na: ID NIGHT w Hereford (Anglia; 2019), 2nd International Solo Contemporary Dance Festival (Turcja; 2019), 27th Quinzena de Dança de Almada – Międzynarodowy Festiwal Tańca podczas Międzynarodowej Platformy dla Choreografów (Portugalia; 2019). Znalazło się także wśród laureatów 9. edycji Konkursu Choreograficznego 3…2…1…TANIEC! (Polska; 2019).

Stypendystka programu Kultura polska na świecie, organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Rezydentka programu Artist Residing Program w CerModern (Turcja; 2019), gdzie stworzyła solo Inexplicable, które premierę miało podczas 3rd International Solo Contemporary Dance Festival (Turcja; 2020). Film utworzony w projekcie Re:Rosas!Project został pokazany w Kaaitheater w Brukseli oraz na Sinema Dans – Ankara Dans Film Festival i Dance Camera Istanbul Festival (2013).

Prowadziła wiele warsztatów m.in. na Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu (Polska), w Państwowym Konserwatorium w Ankarze (Turcja), Yuen Long House w Hong Kongu, Państwowym Konserwatorium Uniwersytetu Hacettepe w Ankarze (Turcja), na Uniwersytecie ODTÜ (Turcja).

Jako tancerka występowała w Polsce, Islandii, Hong Kongu, Egipcie, Turcji, Bośni i Hercegowinie, Portugalii, Anglii i Niemczech.

Fot. Kinga Furmaniak-Pogodska

%d blogerów lubi to: